Home / Udstillings anlæg man kan besøge

Udstillings anlæg man kan besøge

På denne side kan du finde links til forskellige udstillinganlæg rundt omkring i verden, som er et besøg værd. Har du et emne, som ikke findes her, kan du sende linket til webmaster@dmju.dk  eller formand@dmju.dk

Danmark

Modelbane Europa, Hadsten  www.modelbaneeuropa.dk

Modelparken Danmark, Egå www.modelparken.dk

Svinninge Modeljernbane Klub, Svinninge www.svmjk.dk 

Sverige

Hässleholms Modelljärnvägsförening, HMJF, Hässleholm www.hmjf.se

Fleischmannmuseet, Ödenshög www.fleischmannmuseum.se

Sveriges Järnvâgsmuseum, Gävle www.jarnvagsmuseum.se

Nässjö Järnvägsmuseum, Nässjö www.lokstallet.se

Tyskland

Miniatur-Wunderland, Hamborg  www.miniatur-wunderland.de

Loxx, Berlin www.loxx-berlin.de

Modellbundesbahn, Bad Driburg www.modellbundesbahn.de

Modellbahn-zauber, Friedrichstadt www.modellbahn-zauber.de

Mowi-World Modellbahn Wiehe, Wiehe www.modellbahn-wiehe.de

Oktorail, Essen  www.oktorail.de

Leeraner Miniaturland, Leer www.leeraner-miniaturland.de

Miniland München, Kirchheim-Heimstetten bei München www.miniland.de

Verkehrs Museum, Dresden www.verkehrsmuseum-dresden.de

Norge

Gamlebyen ModelljernbanesenterFredrikstad www.gbmj.no

England

Pendon Museum 1954-2009, Oxfordshire www.pendonmuseum.com

Southport Model Railway Village, Southport www.pendonmuseum.com

Bourton Model Railway Exhibition, Gloucestershire www.bourtonmodelrailway.co.uk

Holland

Miniworld Rotterdam, Rotterdam www.miniworldrotterdam.com

Ungarn

Miniversum, Budapest www.miniversum.hu

Italien

Eisenbahnwelt- Mondo Treno- Train World, PARTSCHINS / RABLAND  www.eisenbahnwelt.eu

Frankrig

Chemin de Fer Miniature, Clécy  www.chemin-fer-miniature-clecy.com

Canada

Osoyoos Desert Model Railroad, Osoyoos www.osoyoosrailroad.com

USA

Kommer senere

Rusland

Grand Model RussiaSankt Petersborg www.grandmaket.ru

 

Top